Δημοσιεύτηκε στις Τετάρτη, 05 Νοεμβρίου 2014

Το 2011, στο σχολείο μας, άρχισε να λειτουργεί η σχολική βιβλιοθήκη, σε χώρο που διαμορφώθηκε κατάλληλα κατόπιν επιμονής του διευθυντή και του Συλλόγου διδασκόντων.

Στη διαμόρφωση του χώρου συνέβαλλε το Νοσοκομείο Καβάλας με την προσφορά των επίπλων, καθώς και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου με προσωπική εργασία.

Τη συλλογή βιβλίων και πολυμέσων του σχολείου, η οποία δυστυχώς δεν ανανεώνεται λόγω ελλείψεως χρηματοδότησης, συμπληρώνει η κινητή μονάδα της Δημόσιας Βιβλιοθήκης της πόλης μας.

Η βιβλιοθήκη λειτουργεί στα διαλείμματα και οι μαθητές δανείζονται βιβλία ποικίλων θεμάτων τα οποία διαβάζουν στον ελεύθερο χρόνο τους. Γίνονται περίπου 700-800 δανεισμοί βιβλίων στη διάρκεια κάθε σχολικής χρονιάς.

Η λειτουργία της βιβλιοθήκης επίσης παίζει σημαντικό ρόλο και στο μάθημα της φιλαναγνωσίας.

Στα πλαίσια λειτουργίας της βιβλιοθήκης εκδίδεται και η μαθητική εφημερίδα «Σκόρπια φύλλα» .