Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 1

Δημοσιεύτηκε στις Παρασκευή, 05 Απριλίου 2019

Το σχολείο μας για ακόμη μία φορά τίμησε την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου) πραγματοποιώντας ποικίλες δραστηριότητες. Για την πραγματοποίησή τους συνεργάστηκαν οι δάσκαλοι όλων των τάξεων, η πληροφορικός και η δασκάλα εικαστικών του σχολείου, με κύρια συντονίστρια την υπεύθυνη σχολικής βιβλιοθήκης.

Το θέμα των φετινών δραστηριοτήτων ήταν "Βιβλία και Ζώα".

Οι Α΄και Β΄τάξεις ασχολήθηκαν με το βιβλίο "Ντάμπο", φτιάχνοντας μάσκες στο μάθημα των Εικαστικών, βρίσκοντας διαφορές και την έξοδο από λαβύρινθο, αλλά και κάνοντας παζλ στο υπολογιστή στο μάθημα ΤΠΕ.

Η Γ΄τάξη ασχολήθηκε με το βιβλίο "Το βιβλίο της ζούγκλας" φτιάχνοντας μάσκες στο μάθημα των Εικαστικών, βρίσκοντας διαφορές, την έξοδο απο λαβύρινθο και κάνοντας παζλ στο υπολογιστή στο μάθημα ΤΠΕ.

Η Δ΄ τάξη έπαιξε παντομίμα της οποίας θεματολογία ήταν βιβλία με ζώα.

Η Ε΄τάξη έπαιξε σε ομάδες "Ροκ Ζουκ" του οποίου η θεματολογία ήταν βιβλία και ταινίες με πρωταγωνιστές ζώα.

Η Στ ' τάξη πραγματοποίησε Σαφάρι στη Βιβλιοχώρα αναζητώντας σελιδοδείκτες στην αυλή του σχολείου και τίτλους βιβλίων με ήρωες ζώα στον χώρο της βιβλιοθήκης.