Έναρξη Σύγχρονης εξ ' αποστάσεως Εκπαίδευσης

Δημοσιεύτηκε στις Τρίτη, 07 Απριλίου 2020

Σήμερα έγινε έναρξη της Σύγχρονης εξ΄αποστάσεως Εκπαίδευσης , τμημάτων του Σχολείου μας.

Παιδιά της Α΄Δημοτικού, της Ε΄ Δημοτικού και της Στ΄ Δημοτικού "βρέθηκαν" στην διαδικτυακή τάξη, με τους συμμαθητές/ συμμαθήτριές τους και με τους/ τις δασκάλους/ δασκάλες τους.

Η γενική εντύπωση είναι θετική. Υπήρξαν προβλήματα συνδεσιμότητας, οφειλόμενα είτε σε προβλήματα δικτύου είτε υλικού.

Τις επόμενες μέρες και οι υπόλοιπες τάξεις ξεκινούν τα μαθήματα.

Σε συνδυασμό με την ασύγχρονη εκπαίδευση, το eclass, την eme, με τη βοήθεια των emails και του Viber και του Messenger, έχει αποκατασταθεί η επαφή των μαθητών με το σχολείο.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια για να κάνουν ότι καλύτερο για τους μαθητές του σχολείου.

Ευχαριστούμε και τους γονείς, που ακολουθούν τις οδηγίες που τους στέλνουμε και συμπαραστέκονται στα παιδιά τους, που λόγω ηλικίας χρειάζονται και τη βοήθειά τους σ΄αυτήν την καινούρια εμπειρία.

Μιχαήλ Σαλωνίδης

Υ.Γ. Σήμερα 8-4-2020 άρχισαν μαθήματα και οι Β΄και Γ΄ τάξεις, καθώς και τμήματα των άλλων τάξεων.